wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Z czego robi się kosmetyki naturalne ?
Promocje

Z czego robi się kosmetyki naturalne ?

Data dodania: 21-03-2023
W branży kosmetycznej w ostatnim czasie zauważyć można mocny trend związany z powrotem do produktów naturalnych.
 

Klienci coraz częściej wnikliwie czytają etykiety kupowanych produktów, aby dowiedzieć się z czego jest wytworzony dany kosmetyk. Lista składników zawiera wszystkie substancje wchodzące w skład kosmetyku w kolejności od największej zawartości procentowej do najmniejszej.
 

Aby kosmetyk działał w określony sposób konieczne jest, aby zawierał określoną ilość substancji o konkretnym działaniu. Przygotowanie takiego produktu nie jest łatwą czynnością, ponieważ kosmetyk powinien oprócz określonych składników w odpowiednich proporcjach, posiadać jednorodną konsystencję i inne pożądane właściwości organoleptyczne.
 

Kosmetyk można nazwać naturalnym w przypadku, kiedy zawiera w 95% składniki naturalne. Mogą to być surowce pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralne. Pozostałe 5% to inne składniki. Aby mieć pewność, że kosmetyk nie zawiera parabenów, detergentów, czy konserwantów, warto czytać etykiety.
 

Pozyskanie tych surowców naturalnych powinno być też przeprowadzone w taki sposób, aby zachować jak najwięcej drogocennych składników w tym witamin i innych składników odżywczych.
 

Najczęstszą metodą pozyskania składników naturalnych jest ekstrakcja, filtracja, suszenie, destylacja czy mielenie. Odpowiednio przeprowadzony proces produkcji pozwala na uzyskanie najwyższej jakości surowców składających się na dany kosmetyk, zapewniając najbardziej efektywne działanie.

 

Jakie są najczęściej wykorzystywane składniki naturalne pochodzenia roślinnego?

 


 

Jakie są najczęściej wykorzystywane składniki naturalne pochodzenia zwierzęcego?

 

Do produkcji kosmetyków naturalnych wykorzystywane są również składniki mineralne, takie jak sole i tlenki pozyskiwane z minerałów.
 

Jednym ze składników mogą być również produkty biotechnologiczne, np. kwas hialuronowy.
 

Surowcami naturalnymi są również związki chemiczne powstałe na bazie surowców pochodzenia naturalnego tzw. bio betainy. Mają pozytywny wpływ na skórę i włosy, a równocześnie są delikatne w działaniu przez co mogą być stosowane również w produktach dla niemowląt. Mogą być z powodzeniem stosowane do produkcji bio, eko, vegan i organic kosmetyków.
 

Skład kosmetyków oznaczony jest w dwóch językach: angielskim lub łacinie.
 

Aby kosmetyk nosił miano naturalnego musi przejść przez skomplikowany proces weryfikacji. W przypadku kosmetyków przeznaczonych dla dzieci wymagane są dodatkowe badania.
 

Nie tak łatwo zatem wyprodukować kosmetyk naturalny, który znajdzie się w drogerii, a potem w Twoim domu.
 

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!


 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Aktualnie w sklepie trwa przerwa konserwacyjna. Przepraszamy za utrudnienia, zamówienia nie będą realizowane.