wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Dlaczego SLS szkodzi i czego unikać w szamponach ?

Dlaczego SLS szkodzi i czego unikać w szamponach ?

Data dodania: 13-04-2023


Czym jest SLS?


SLS to skrót od Sodium Lauryl Sulfate. Jest to składnik większości drogeryjnych kosmetyków myjących, jak szampony, żele pod prysznic i piany do kąpieli. SLS odpowiada za pienienie się kosmetyków, ma właściwości myjące i powierzchniowo czynne, a zatem jest silnym detergentem.

SLS silnie wysusza skórę, naruszając jej naturalną barierę ochronną. Może zaburzać wydzielanie sebum, podrażniać mieszki włosowe i powodować podrażnienia. Osoby ze skórą wrażliwą powinny szczególnie unikać tego składnika.

 

SLES, czyli Sodium Laureth Sulfate, to również myjący detergent podobny do SLS, jednak jego działanie jest nieco łagodniejsze. Jednocześnie jest trudniej biodegradowalny od SLS.

 

Przed zakupem kosmetyku warto zwrócić uwagę na jego skład, a przede wszystkim na zawartość substancji odpowiadających za wytwarzanie piany. Kosmetyki naturalne nieco mniej się pienią, gdyż użyte w nich składniki są łagodniejsze, a przez to nie wywołują podrażnień skóry, alergii i nie naruszają równowagi skóry głowy.


 

Co zamiast SLS i SLES?

W naturalnych szamponach można znaleźć delikatne składniki pianotwórcze lub całkowicie naturalne zamienniki.
 

Które substancje są bezpieczne ?

 

- Sodium Lauroyl Sarcosinate – delikatny środek myjący, usuwa zanieczyszczenia oraz wykazuje działanie antystatyczne i odżywiające skórę głowy i na włosy. Odbudowuje uszkodzone struktury włosa. Nie działa drażniąco, ani uczulająco na skórę. Można go znaleźć m.in. w szamponie Anthyllis do częstego mycia włosów.
 

alt

- Lauryl Glucoside – łagodny związek otrzymywany z naturalnego kwasu glutaminowego i naturalnych kwasów tłuszczowych, otrzymywanych z oleju kokosowego. Jest składnikiem np. Szamponu regulującego Biolaven.
 

alt

- Sodium Coco Sulfate – łagodny środek myjący otrzymywany z kokosa, Dobrze usuwa zanieczyszczenia skóry, takie jak pot i łój. Nie wysusza i nie napina skóry, a także nie wywołuje podrażnień. Zapobiega elektryzowaniu się i puszeniu włosów, ułatwia ich rozczesywanie. SCS można znaleźć zamiast SLS w składzie szamponów: Lavera szampon do włosów przesuszonych, Fitokosmetik szampon łopianowy i kokosowy.
 

alt
alt
alt



- Cocamidopropyl Betaine - Substancja myjąca otrzymywana z kokosa. Bardzo łagodna dla skóry. Koi podrażnienia, delikatnie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Często stosowana jest jako dodatek do SLS, SLES, SCS i innych mocniej pieniących się substancji. Najdelikatniejsze szampony zawierają Cocamidopropyl Betaine jako główną substancje pianotwórczą. Jest to np. szampon Capillus Seborea na problemy łojotokowe.
 

alt


 

- Sodium Cocoyl Isethionate – SCI to surfaktant pochodzenia roślinnego, który ma formę stałą. Używany jest do produkcji naturalnych szamponów w kostce oraz łagodnych kostek myjących. Nie wywołuje podrażnień i nie wysusza skóry. Łagodny dla włosów, skóry i oczu. Jest także substancją przyjazną dla środowiska i biodegradowalną. Ten składnik stanowi bazę szamponów w kostce Przaja Ci Rześkie Włosy i Ziołowe Włosy.
 

alt


 

alt




 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Aktualnie w sklepie trwa przerwa konserwacyjna. Przepraszamy za utrudnienia, zamówienia nie będą realizowane.