wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Lawenda lekarska – właściwości i zastosowanie

Lawenda lekarska – właściwości i zastosowanie

Data dodania: 07-02-2023


Lawenda wąskolistna, inaczej zwana lekarską jest rośliną znaną i od wieków cenioną za jej właściwości.

alt

Lawenda lekarska naturalnie pochodzi z obszarów basenu Morza Śródziemnego, gdzie już w czasach starożytnych była używana w łaźniach. Obecnie jest często spotykaną rośliną ogrodową o pięknych fioletowych kwiatach i niepowtarzalnym zapachu.


 

Na co działa zapach lawendy?
 

Zapach lawendy pochodzi od olejku lawendowego – naturalnego składnika, pozyskiwanego z kwiatów tej rośliny.

Naturalny olejek lawendowy jest najczęściej używanym olejkiem w aromaterapii. Dodaje się go do kąpieli, saun, kominków zapachowych. Jego charakterystyczny zapach ma właściwości relaksujące, uspokajające i zwalcza stres.
 

Olejek lawendowy jest częstym składnikiem soli do kąpieli, dzięki czemu kąpiel przynosi relaks i odprężenie. Aromaterapia olejkiem lawendowym pomaga łagodzić stany napięcia nerwowego, depresję, nadpobudliwość i ułatwia zasypianie.
 

Ciekawostką jest, że olejek wcierany w skronie niweluje migrenowe bóle głowy.

 

Zastosowanie lawendy w kosmetyce

 

Lawenda stosowana jest we wszelkiego rodzaju kosmetykach – mydłach, żelach, balsamach, kremach, szamponach i wielu innych. Dodatek lawendy do kosmetyków nadaje im nie tylko wyjątkowy zapach, ale także przynosi wiele korzyści dla skóry.
 

Olejek lawendowy wspomaga regenerację skóry i gojenie ran, z tego powodu jest polecany w pielęgnacji skóry z trądzikiem lub łuszczycą.
 

Balsamy i kremy do ciała z dodatkiem lawendy łagodzą napięcie mięśniowe, bóle kości i stawów. Są polecane dla osób cierpiących na reumatyzm.
 

Hydrolat z kwiatów lawendy jest najbardziej uniwersalnym hydrolatem, który sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i ściągającym hydrolat z lawendy reguluje wydzielanie sebum przy cerze mieszanej i tłustej. Mogą po niego sięgać także osoby z cerą wrażliwą, gdyż ma właściwości kojące i regenerujące.
 

Lawenda zawiera sporo związków, które chronią skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. To z kolei spowalnia procesy starzenia, przyśpiesza regenerację i ułatwia odżywienie skóry, z tego powodu można ją znaleźć np. w kremach do twarzy, czy balsamach do ciała.
 

Dodatek lawendy w szamponach, odżywkach i maskach do włosów działa przeciwłupieżowo i ogranicza przetłuszczanie włosów.
 

Z uwagi na szerokie spektrum działania lawendy na rynku dostępny jest ogromny wybór kosmetyków z jej dodatkiem, a nawet powstają całe serie, czy marki kosmetyczne, bazujące na dobroczynnym dzianiu lawendy, jak np. marka Biolaven.

 

Czy lawendę można spożywać ?

 

Oczywiście ! Z lawendy lekarskiej świeżej lub suszonej można przygotować napary i herbaty. Napary z lawendy łagodzą bóle brzucha, w tym miesiączkowe, pomagają wyciszyć się i rozluźnić mięśnie.

Olejek lawendowy jest stosowany do zwalczania stanów zapalnych gardła, zatok i oskrzeli, dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym.

Lawenda jest także składnikiem ziół prowansalskich – znanej mieszanki przypraw używanej w kuchni.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Aktualnie w sklepie trwa przerwa konserwacyjna. Przepraszamy za utrudnienia, zamówienia nie będą realizowane.