wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Jak chronić się przed kleszczami ?

Jak chronić się przed kleszczami ?

Data dodania: 15-06-2023


Zbliża się lato, a wraz z nim "sezon na kleszcze". Chociaż te pasożyty żerują już od wczesnej wiosny, to obecny czas bardziej sprzyja ukąszeniom. Przyczynia się do tego nasz letni ubiór - krótkie spódnice, spodenki, odsłonięte ramiona.

Od wielu lat kleszcze są spotykane już nie tylko w lasach, ale także w miejskich parkach, skwerach lub naszych ogrodach.


 

Jak chronić się przed kleszczami ?


Dostępnych jest wiele preparatów - repelentów - najczęściej w sprayu, które odstraszają komary. Można je kupić w niemal każdej drogerii czy aptece. Komercyjne środki na kleszcze zawierają zazwyczaj sporą zawartość alkoholu etylowego (także te oznaczane jako "naturalne" ! ) oraz dietyoluamid.

Ten drugi jest związkiem syntetycznym, otrzymywanym chemicznie. Jest to substancja stosowana również jako środek owadobójczy do opryskiwania pól. Jednym z jego skutków ubocznych jest rozpuszczanie tworzyw sztucznych. Należy więc uważać aby nie spryskać preparatem jakich powierzchni. Ma także charakterystyczny zapach, w większości odbierany jako nieprzyjemny.

Niektóre syntetyczne środki na komary mogą być stosowane jedynie na ubrania, z kolei te przeznaczone do ciała dają niekomfortowe uczucie lepkości skóry.


 

Co zamiast sprayów na kleszcze ?


Alternatywnym wyborem są olejki eteryczne. Nie zawierają żadnych dodatków - są jednoskładnikowe i w 100 % naturalne.

Zapach olejków eterycznych działa na kleszcze odstraszająco. Niektórych olejków możemy używać w niewielkich ilościach bezpośrednio na skórę (np. olejek z tymianku). Nie ma potrzeby pokrywania nimi całego ciała - wystarczy kilka kropel w różnych punktach na ciele.

Inne olejki wymagają rozcieńczenia np. kosmetycznym olejem naturalnym - rycynowym, migdałowym, makadamia lub dowolnym innym, który używany na skórę dodatkowo ją odżywi i ochroni przed wysuszeniem.

Olejkami, których nie można stosować nierozcieńczonych na skórę możemy skropić nasze ubranie.


Najsilniej na kleszcze działają olejki:

- z drzewa herbacianego
- z drzewa cedrowego
- lawendowy


Ponadto sprawdzą się także:
- miętowy
- eukaliptusowy
- paczulowy
- z bazylii
- z tymianku
- z rozmarynu
- z trawy cytrynowej
- goździkowy

 

 


 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Aktualnie w sklepie trwa przerwa konserwacyjna. Przepraszamy za utrudnienia, zamówienia nie będą realizowane.