Rokitnik – Właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Rokitnik – Właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Rokitnik zwyczajny należy do rodziny roślin oliwnikowatych. Naturalnie występuje w Europie i Azji wzdłuż rzek i morskich wybrzeży. W Polsce można spotkać rokitnika na wybrzeżu bałtyckim. Jest to krzew o podłużnych liściach i małych czerwonych lub pomarańczowych okrągłych owocach. Często jest uprawiany w naszym kraju jako roślina ozdobna.
Owoce rokitnika są prawdziwą bombą witamin i innych cennych składników odżywczych. Uznawane są za tzw. „superfood”. Ze względu na swoje wszechstronne właściwości rokitnik stosowany jest także w kosmetyce i medycynie.
Jakie witaminy i mikroelementy znajdują się w rokitniku ?
Owoce rokitnika zawierają aż 14 różnych witamin, wśród nich – witaminę C, A, E, F, K, P oraz B12. Zawartość witaminy C jest tak wysoka, że wśród wszystkich owoców zajmuje drugie miejsce pod względem jej zawartości (wyprzedza go tylko dzika róża).
Rokitnik pospolity to także źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego, α-linolenowego, oleinowego, palmitynowego, stearynowego4, które w największym stężeniu znajdują się w nasionach.
Rokitnik w przemyśle spożywczym
Owoce rokitnika mają naturalnie kwaśny smak, ze względu na dużą zawartość różnych kwasów. Wykorzystuje się je do produkcji soku, zakwasu oraz spożywczego oleju rokitnikowego.
Przetwory lub suplementy z owoców rokitnika pomagają leczyć przeziębienie, kaszel i ból gardła, podwyższony poziom cholesterolu, reumatyzm, czy nadciśnienie. Rokitnik pomaga również zwiększyć odporność i wzmocnić naturalny system obronny organizmu.
Zastosowanie rokitnika w kosmetyce
W kosmetykach szerokie zastosowanie mają olej i hydrolat z rokitnika.
Olejek rokitnikowy dobrze się wchłania, dogłębnie odżywia skórę i nie pozostawia tłustego filmu na jej powierzchni. Jest ceniony ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, oraz przeciwzmarszczkowe. Pobudza skórę do syntezy kolagenu. Dodatkowo jest naturalnym filtrem UV, chroniącym przed promieniowaniem. Wysoka zawartość witaminy C sprawia, że jest skutecznym dodatkiem do kremów zwalczających przebarwienia oraz do cery dojrzałej. Dzięki wysokiej zawartości kwasu palmitynowego olej z rokitnika przyspiesza regenerację i gojenie uszkodzeń skóry. Z kolei obecność kwasu linolowego w oleju z rokitnika wpływa na wzmocnienie bariery lipidowej .
Olej z rokitnika sprawdza się także w pielęgnacji suchej skóry, atopowej, z łuszczycą. Znaleźć go można w kremach do twarzy, balsamach do ciała, a nawet w szamponach – olejek z rokitnika wzmacnia strukturę włosa, nadaje im gładkości i zapobiega wypadaniu.
Z kolei hydrolat z rokitnika jest wytwarzany z maceracji owoców. Podobnie jak olejek zawiera wysokie stężenie witaminy C, pozytywnie wpływa na syntezę kolagenu w skórze. Dzięki tej właściwości kosmetyki z dodatkiem hydrolatu poprawiają elastyczność skóry. Hydrolat z rokitnika łagodzi podrażnienia, tonizuje skórę i wspiera jej regenerację. Jest stosowany w kosmetyce jako dodatek do produktów do pielęgnacji twarzy i włosów.
Polecane przez EKO-DOMEK kosmetyki z rokitnikiem

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG